Rolety ścienne i okienne – podobieństwa i różnice

Marzysz o roletach w Twoich pokojach, ale sprawa wygląda na przegraną, gdyż nie da się ich zamontować na oknie? Jest na to rozwiązanie. Dla ludzi takich jak Ty wynaleziono rolety ścienne. Odróżniają się od rolet okiennych tym, że instaluje się je na suficie lub ścianie. W jakich sytuacjach warto kupić taki model rolety? Kiedy rolety ścienne wewnętrzne sprawdzą się najlepiej?

Gładkie rolety ścienne wewnętrzne

Pierwszy rodzaj rolety ściennej to wariant wyprodukowany z gładkiej tkaniny. Taka roleta ma zwykle półzaciemniający poziom. Przepuszcza pewną ilość światła do pomieszczenia, ale osłania przed przesadnym rozgrzewaniem się i zbytnią ilością światła. Domeną tych rolet jest prosty montaż na ścianie albo suficie. W porównaniu do rolet okiennych, które nie wymagają wiercenia, śrub ani specjalnych umiejętności monterskich, rolety ścienne wymagają wywiercenia dwóch otworówutrzymujących rolkę rolety.
Kolejną, ważną różnicą pomiędzy roletami okiennymi a ściennymi, jest odstęp rolety od szyby. Im bliżej okna znajduje się roleta, tym bardziej osłania przed światłem i nagrzewaniem zapewnia. Rolety ścienne są bardziej odsunięte od szyby niż rolety okienne, dlatego najlepiej instalować je w mieszkaniach, gdzie powinno wpadać więcej promieni słonecznych.

Rolety ścienne dzień i noc

Drugi rodzaj rolety ściennej to jej wariant dzień i noc. Tutaj stopień przenikania promieni słonecznych jest proporcjonalny od zwartości splotu materiału oraz gramatury tkaniny, z której wykonano roletę. Rolety dzień i noc rodzaju zebra to designerskie i nowoczesne projekty. Ich niepowtarzalny charakter, dzięki konstrukcji z poprzecznych pasów, sprawia, że pasują do stylowych, nowoczesnych pomieszczeń. Rolety dzień noc występują w wariancie ściennym i okiennym. W zależności od potrzeb czy typu okna można wykorzystać którąś z tych rolet. Rolety dzień i noc polecamy szczególnie do nietypowych okien, z wieloma kwaterami.