Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Usługi detektywów cieszą się popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne również dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony będący na L-4 naprawdę jest niezdolny do pracy albo czy informacje zawarte przez niego w podaniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie umiejętności winien posiadać prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu jakich spraw może nam pomóc.

Prywatny detektyw – praca tylko z licencją

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę prywatnego detektywa. By legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować odpowiednią licencją wydawaną po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby podchodzące do egzaminu muszą też spełnić wcześniej określone wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, co najmniej średniego wykształcenia i świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Wymogiem jest też niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywów?

Większość zleceń, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. gdy mamy podejrzenie, że nasz małżonek jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam także określić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.