W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność wykonywania specjalistycznych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co ile lat należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – neurologiczne, okulistyczne i laryngologiczne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na pomostach, konstrukcjach budowlanych, stropach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących negatywnie oddziaływać na jakość pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku epilepsji, problemów z błędnikiem lub wad wzroku. Oprócz tego trzeba też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania wysokościowe należy wykonywać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im systematycznie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, a także schorzenia neurologiczne i choroby narządów ruchu. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi wieżowych, ciężkich maszyn budowlanych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]