Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Więcej o badaniach operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe i temperamentalne, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie umiała w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu, widzenia przestrzennego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]