Krótko o usuwaniu infekcji i wirusów z WordPress

Sprawdź, jak efektywnie pozbyć się wirusa na stronie internetowej.

WordPress stał się w minionych latach tak popularnym CMS-em, że liczbę sklepów i witryn działających z jego użyciem szacuje się w tym momencie na miliony. Powszechność stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony oparte na WordPressie bywają popularnym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zawirusowania witryny malware, nieodzowne będzie usunięcie infekcji z WordPressa.

Jak zidentyfikować zainfekowanego WordPressa?

Wpisy na stronie zostały podmienione bez Twojej wiedzy? Strona wysyła niechcianą pocztę? Na witrynie znalazłeś przekierowania do obcych Ci adresów? A może nie możesz się zalogować? To jedynie kilka z potencjalnych symptomów wskazujących na zawirusowaną witrynę. W takich przypadkach potrzebne jest bezzwłoczna reakcja w celu identyfikacji powodu infekcji, a następnie przywrócenia witryny internetowej do poprawnego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania albo po atakach cyberprzestępców najlepiej powierzyć zawodowcom od tego typu działań, gdyż usuwanie malware z WordPressa częstokroć przekracza umiejętności ludzi, którzy każdego dnia parają się wyłącznie tworzeniem stron oraz sklepów na tym systemie zarządzania treścią.

Usuwanie wirusów ze strony internetowej – kompleksowe sprawdzenie plików i baz danych strony

Eksperci podejmujący się usuwania malware ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich działań naprawczych przeprowadzają wnikliwy przegląd plików i baz danych strony. Analizują kod użytych na stronie wtyczek i motywów, jak również pliki htaccess oraz wp-config. Podczas naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które obniżą ryzyko dalszych infekcji. Jeśli długotrwała infekcja przyczyniła się do dodania strony do listy zagrożeń (na przykład w programach antywirusowych), po usunięciu malware z CMS-a fachowcy mogą podjąć również wymagane kroki w celu skreślenia jej z tego rodzaju rejestrów. Naprawa wszelkich efektów cyberataku nie jest gwarancją, iż podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości, toteż kluczowe jest cykliczne aktualizowanie CMS-a oraz wykorzystywanych na stronie internetowej wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]