Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Zleć badania psychologiczne Bielsko na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]