Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Dzisiejsze hale magazynowe mają nieraz ogromną powierzchnię i mieszczą setki tysięcy sztuk towarów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, trzeba wprowadzić w życie właściwe rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy przechowywania, wysyłki i rozładunku magazynowanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których największe znaczenie mają wózki systemowe, transport poziomy oraz system regałów przesuwnych. Jak polepszają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – transport poziomy oraz wózki systemowe

Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu materiałów wewnątrz magazynu szybszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym. W dzisiejszych czasach jest to możliwe dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, na ogół składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Z kolei zastosowanie wózków systemowych sprowadza się do poprowadzenia wózków po specjalnych torach, co pozwala na zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Regały przemysłowe – dla magazynów o niewielkiej powierzchni

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on wyjątkowo uciążliwy w składach o niewielkim metrażu, jak również w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem są mobilne regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zostać zwiększona o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszczególnych palet będzie nadal tak łatwe, jak w przypadku typowych systemów regałów. Do magazynowania towarów o mniejszej wartości, można także zastosować automatyczne szafy magazynowe.