Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Deski szalunkowe to kluczowy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić domy z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Dawniej w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj źle radziły sobie z wilgocią. W związku z tym współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]