Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Potrzebujesz szalunków Kraków? Sprawdź sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, którą można użytkować powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, metalu lub sklejki, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję łączą łączniki, narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe i belki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zwykle świadczą inne usługi i inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Nabycie wszelkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]