Nowoczesna izolacja fundamentów

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze części budynku. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego domu. Szczególnym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi prędko je uszkodzić, a efekty tego są zauważalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć należy już podczas planowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą potrzebne drogie oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian są najbardziej zauważalne na pierwszych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie potrafi być naprawdę groźne dla domu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, początkowym objawem jest odpadanie farby, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Bardzo prędko wszak mury zaczynają toczyć pleśni i glony, a te potrafią okazać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla osób z uczuleniami i chorobami układu odpornościowego, bo u nich niekiedy owocują także śmiercią. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jakie metody na to pozwalają?

Rodzaje izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą i pionową. Pozioma zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed opadami oraz wodą podziemną. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na terenach, gdzie nierzadko występują podtopienia. Istotne jest również to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto wybierać produkty doświadczonych producentów.