Fundament pod ogrodzenie krok po kroku

Ogrodzenie, jeśli jest ciężkie lub stoi w miejscu, gdzie wieją silne wiatry, musi mieć fundament – w przeciwnym wypadku nie będzie tak bezpieczne i solidne, jak powinno być. Wyjaśniamy, jak wykonuje się fundament pod ogrodzenie i jak zrobić szalunek do ogrodzenia.

Fundament pod ogrodzenie

W przypadku ogrodzenia betonowego, murowanego, a także każdego innego, które ma duży ciężar, konieczne jest wykonanie fundamentu. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o ogrodzenie narażone na silne wiatry – ono również potrzebuje fundamentu, który zapewni mu solidność.

W zależności od typu ogrodzenia oraz rodzaju podłoża należy zdecydować, jaki rodzaj fundamentu wykonać – ciągły czy punktowy. Zasada jest taka, że dla ogrodzeń, które mają podmurówkę, robimy fundamenty ciągłe, a dla ogrodzeń, których konstrukcja jest osadzona na palach bądź słupach – fundamenty punktowe.

Jak zrobić fundament pod ogrodzenie?

Jak już zostało wspomniane, pod masywne ogrodzenie wykonuje się fundament ciągły. Powinien on mieć taką szerokość jak mur i wystawać ok. 10 cm ponad powierzchnię gruntu.

Oto krótka instrukcja, jak zrobić fundament pod ogrodzenie krok po kroku:

 1. Dokładnie oczyszczamy teren z korzeni, kamieni itp., a następnie go wyrównujemy.
 2. Wytyczamy przebieg ogrodzenia za pomocą sznurka, żyłki lub linki.
 3. Robimy wykop. Głębokość fundamentów powinna być dostosowana do rodzaju gleby oraz poziomu strefy przemarzania.
 4. Układamy szalowanie. Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?
  • Jeśli nie korzystamy z gotowych systemów szalunkowych, musimy zacząć od zbicia desek w tarcze.
  • Rozmieszczamy szalunki w taki sposób, aby utworzyły formę dla betonu.
  • Szalunki łączymy z sobą albo usztywniamy w taki sposób, aby były stabilne.
 5. Jeśli chcemy zwiększyć trwałość konstrukcji (np. kiedy planujemy ogrodzenie betonowe), układamy zbrojenie – poziome i pionowe.
 6. Wylewamy beton w taki sposób, aby dokładnie wypełnił cały wykop. Najlepiej, jeśli korzystamy z gotowej mieszanki z betoniarni.
 7. Wyrównujemy powierzchnię betonu.
 8. Kiedy beton uzyska sztywność (tj. po ok. 2 tygodniach), usuwamy szalowanie i przechodzimy do wykonania ogrodzenia (pamiętając jednak o wcześniejszym wykonaniu izolacji podmurówki, np. za pomocą folii).

W przypadku fundamentów punktowych, zamiast podłużnego wykopu wykonujemy otwory, które zalewamy betonem i umieszczamy w nich słupy pod ogrodzenie. Słupy stabilizujemy i poziomujemy. Nie ma konieczności wykonywania szalunków.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/fundament-pod-ogrodzenie-krok-po-kroku/