Charakterystyka dźwigarów i ich zastosowanie

Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Dzięki nim możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu ścian wylewanych z betonu, a także wykonanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki okazują się też potrzebne przy budowie stropów – wtedy ich najważniejszym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania budowa obiektu wielopiętrowego byłaby niemożliwa. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich surowców wykonuje się dźwigary? Jak można je dostać?

Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Z tej przyczyny jego kluczową cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania i rodzaj użytych w tym celu materiałów. Powinny one być dokładnie dobrane i sprawdzone pod kątem odporności na znaczne naciski. Najlepszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak buk, topola, sosna i olcha. Bardzo ważne jest także poprawne zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym oddziaływaniem wody, klejów i pozostałych ciekłych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc czynników, które często zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie parają się budową wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich kupno oraz przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Natomiast firmy, które sporadycznie akceptują zlecenia tego rodzaju, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów oraz pozostałych modułów szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]