Rodzaje i zastosowanie zamków drzwiowych

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy założyć dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o swoją wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza) i prostotą konstrukcji, umożliwiającą samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.