Popiersia i rzeźby z brązu – zamów je dla siebie

Jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze jej formy zaistniały już w okresie prehistorycznym i nadal są obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je najczęściej tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w świątyniach, ale też w przestrzeni publicznej: w gmachach urzędów, na ulicach i rynkach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duże, iż nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W naszym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Metalowe rzeźby w biurach i szkołach

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, częstokroć są przez nas traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (aczkolwiek nie tylko) są wszak spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane w przydomowych ogrodach, na zieleńcach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miast. Poza tym często można spotkać je także w licznych budynkach. Są dekoracją m.in. w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Kiedy warto je zamówić?

Wspomniane powyżej przykłady to w głównej mierze ogromne, nieruchome rzeźby. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak mniejsze prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to między innymi statuetki, popiersia wykonywane na zlecenie bądź nagrody na laureatów turniejów. Projektodawcy przeróżnego rodzaju plebiscytów lub zawodów sportowych nie mają z tym kłopotów, bo zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje znacznych kosztów, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć profesjonalnemu artyście.