Najwięksi producenci klinkieru – CRH, Przysucha, Roben

Klinkierjest jednym z materiałów stosowanych na elewacjach i innych powierzchniach zewnętrznych budynków. Oczywiście nie powinno to dziwić, bo technologia produkcji klinkieru sprawia, że równie dobrze radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami, co uszkodzeniami mechanicznymi lub wilgocią. Planując wykorzystanie tego materiału w swoim domu warto jednak poznać najważniejszych producentów klinkieru i dowiedzieć się, co konkretnie znajdziemy w ich ofercie.

Producenci klinkieru – CRH, Roben, Wienerberger

Liderem na światowych rynkach w produkcji klinkierów jest firma Roben z Belgii. Cegła klinkierowa Roben na budowach całego świata jest obecna od 160 lat. Cegła Roben jest ceniona ze względu na wytrzymałość oraz różnorodność. Inna znana firma produkująca klinkier, Wienerberger powstała w Austrii na początku XIX wieku, zaś na polskim rynku funkcjonuje od połowy lat 90-tych. Cegła klinkierowa Wienerberger w budownictwie jest znana dzięki innowacyjności rozwiązań użytych w jej produkcji. CRH – kolejny producent klinkieru, to znana irlandzka firma. W gronie najważniejszych producentów klinkieru znalazła się także polska firma. Klinkier Przysucha należy do najstarszych polskich produktów tego typu – jest on obecny na rynku od prawie pół wieku.

Rodzaje klinkieru

Producenci klinkieru oferują jego przeróżne modele – dzięki temu bez trudu dopasujemy modele odpowiednie do naszej wizji. W salonach dystrybutorów dostępny jest zarówno klinkier maszynowy, który dzięki gładkiej powierzchni świetnie sprawdzi się w nowoczesnych projektach, jak i ręcznie formowany, przeznaczony przede wszystkim do renowacji zabytkowych budynków.