Najpopularniejsze piłki sportowe – wymiary, waga, wykonanie

Chcesz zamówić piłki Hummel? Wejdź na https://sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Mało jest sportów, które można ćwiczyć bez konieczności użycia różnych akcesoriów. Także w licznych sportach indywidualnych, jak te ze sfery lekkoatletyki oraz gimnastyki, należy wyposażyć się w młot albo tyczkę. Jednak najlepiej rozpoznawalnym na całym globie sprzętem sportowym, spotykanym w setkach sportów drużynowych (ale nie tylko), są piłki. W poniższym wpisie prezentujemy charakterystykę trzech piłek sportowych używanych w grach modnych wśród naszych rodaków.

Piłki do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej – charakterystyka

1. Piłka do piłki nożnej to zdaje się przedmiot, który odnaleźć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnio i niejednej dziewczynki, bowiem o profesjonalnej karierze w piłce nożnej częstokroć marzą również panie. Waga piłki do “nogi” zwykle od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien oscylować w granicy 68-70 centymetrów. Kiedyś piłki te wytwarzano ze skóry naturalnej, dziś wykorzystywana do tego jest w głównej mierze skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu nazywano “biedronką” zważywszy na specyficzne czarne łaty, które musiały być dostrzegalne w dwukolorowych telewizorach. Obecnie piłki do „nogi” produkowane są w nieprzebranych wzorach i kolorach, a wszystkie rozpoznawalne imprezy futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do piłki nożnej, ponieważ jej obwód ma między 65 a 67 centymetrów. Jest od niej jednakże wyraźnie lżejsza – jej ciężar to ok. 260-280 gramów. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a między nim a osłoną ze skóry (również w większości wypadków wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa nylonu bądź bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie indoor (do siatkówki halowej) i beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu przedstawionych, lecz co istotne jej ciężar oraz rozmiary są dostosowywane w zależności od tego, kto jej używa. Inne rozmiary mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a piłki o najmniejszych rozmiarach przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. W związku z tym ciężar piłek dla szczypiornistów waha się od 260 do nawet 475 gramów, a ich obwód – 46 do nawet 60 cm. Dętka tych piłek powinna być bardzo wytrzymała, zatem z reguły wykonywana jest z lateksu. Powłoka zewnętrzna natomiast powinna gwarantować dobrą przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport wyłącznie hobbystycznie, czy jesteśmy zawodowymi graczami, powinno się kupować sprzęt bardzo dobrej jakości. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort w toku samej gry – lepsza piłka na pewno wytrzyma też dłużej.

Nasze dane:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]