Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Zamów literaturę kryminalną.

Pokaźna grupa osób to wielbiciele strasznych opowiadań. Niektórzy gustują w historiach na granicy makabry, inni lubią zagłębiać się w głębokie zakątki zawiłych procesów myślowych bestialskich kryminalistów oraz seryjnych morderców. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających odbiorcom historie z życia wzięte oraz te całkiem zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego się bać?

Amator kryminałów i thrillerów z miejsca odpowie, że chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając czy czytając horrory chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się silnemu uczuciu przerażenia, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. Nie ma obecnie dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to zazwyczaj niestabilność finansowa, zdrowie czy praca. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. Nie bez powodu bajki braci Grimm oraz Andersena mają zazwyczaj tak straszny i brutalny wydźwięk – tak historie te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, uświadamiając je przy tym, iż dobro czasem nie wygrywa.

Książki kryminalne lepiej budują klimat niż ich serialowe adaptacje

XXI w. to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią kilka godzin, szukają filmu na wieczór lub serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie maksymalnie parę godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i horrorów są właściwie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które oferowane są na rozmaitych platformach VOD. Co wymaga zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie przynosi takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść horror i kryminalną, konsumuje się w inny sposób aniżeli serial fabularny – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każda deskrypcja, rozmowa i bohater (a nawet postać z ostatniego planu) buduje nastrój snutej historii. Strach wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj stopniowo, lecz umożliwia to dokładniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli więc masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się ponieść thrillerom, książkom kryminalnym oraz horrorom.

Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa