Klinkier na elewację – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkierem określamy typ cegły ozdobnej, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się wyróżnia i dlaczego jest obecnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła dekoracyjna o szerokim zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od wielu dekad wykorzystuje się jako element wykończenia mieszkań oraz domów – mogą być użyte między innymi jako płytki elewacyjne wewnętrzne czy cegła na komin. Cegła ozdobna jest stosowana także na cokoły, podokienniki, naroża, a także inne elementy budynków i doskonale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – niską temperaturę, śnieg, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje pozostaje więc latami w nienaruszonym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne atuty – użycie naturalnego materiału sprawia, że są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne oraz elewacja z klinkieru

Użyta na ścianie zewnętrznej domu cegła dekoracyjna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna podkreśli styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.