Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Jeździectwo należy do tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, z uwagi sporą wysokość i prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która bezwzględnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej można kupić dwa typy zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki jeździeckie. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask jeździecki? Co wybrać?

Prosta, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask winien posiadać stosowne atesty, a także umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Nabywając kask do jazdy konnej nie należy też iść na kompromis. W związku z tym, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]