Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli potrzebujesz kantara sznurkowego, koniecznie wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Tym samym powinien on być dopasowany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, określane też halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo syntetycznym futrem, które da się odczepić celem konserwacji. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed powstaniem obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni huculskich, arabskich, holsztyńskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]