Historia obrączek ślubnych

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich oddania, uczucia i lojalności są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają wiele wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu ślubu. Mało osób wie natomiast, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później. Już wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Szwecji, w Czechach, w Brazylii albo we Francji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle starych przesądów biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z żelaza, teraz ze złota bądź platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) reprezentujące moc miłości. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się głównie platynę i złoto, które są symbolem ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one również częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]