Biokominek – zamontujesz go wszędzie

Ile razy widzieliśmy już ten obrazek – radosna para z filiżanką gorącej kawy w dłoniach grzeje się przy płomieniach kominka. Szczególnie jesienią i zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które dysponują własnym domem jednorodzinnym. To prawda, iż tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy wyposażyć je w biokominek!

Eko kominek – jego najważniejsze plusy i jego charakterystyka

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, że można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on stworzenia komina wentylacyjnego, istotne jest natomiast, aby powierzchnia w którym zostanie założony biokominek wyróżniała się niczym niezakłóconą rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w lokalach absolutnie szczelnych. Sporym atutem biokominka jest jego ascetyczna budowa (to wszak zaledwie obudowa i palenisko) oraz względnie niski ciężar. Z reguły wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można znaleźć także modele z obudową ze szkła lub z kamienia. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, np. wtedy gdy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W kilku minionych latach zapotrzebowanie na eko kominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, iż aktualnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego wariant do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy modele biokominków narożnych, wolnostojących czy wiszących. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania w ogrodzie, na werandzie, tarasie, w altanach lub na balkonie, które można zastosować także jako dekorację ogródka hotelu czy restauracji.

Biokominek – ciepło bez dymu i sadzy

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, dlatego nie generuje się dym. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, powstaje tylko para wodna i CO2 (stąd wspomniana wcześniej konieczność zapewnienia właściwego obiegu powietrza w mieszkaniu). Swoistą cechą ciekłego paliwa jest też to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osadzają się one tym samym na meblach bądź sprzętach domowych, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych. Mankamentem dla niektórych jest to, że biokominki generują mniej ciepła niż klasyczne paleniska, aczkolwiek ich atuty, w szczególności opcja zamontowania w bloku i spore walory aranżacyjne, są silnym argumentem za ich kupnem.