Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Jeśli szukasz łańcuchów na koła, koniecznie sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, ciężarowych, terenowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują głównie stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]