Hashtag – czym jest, do czego służy, gdzie go używać i jak monitorować skuteczność?

Każdego dnia w postach w social mediach widzimy słowa lub całe wyrażenia poprzedzone znakiem “#”. Dlaczego przed wybraną frazą stawiamy kratkę? Co to znaczy hashtag? Poznaj historię tego znaku i sprawdź, jak dobierać hashtagi do Twoich postów!

Czym jest hashtag?

Hashtagi to nic innego jak frazy bądź dłuższe wyrażenia zapisane bez użycia spacji i poprzedzone charakterystycznym znakiem “#”. Używane są przez miliony użytkowników na całym świecie – głównie pod postami w social media (np. Instagram, Twitter).

Pierwsze hashtagi zostały użyte w 2007 roku i do dziś stanowią ważną część portali społecznościowych. Twórcą, który jako pierwszy użył tego znaku, jest Chris Messina, który już 11 lat temu dostrzegł w nim olbrzymi potencjał.

Hashtagi pozwalają w łatwy sposób wyszukiwać interesujące nas tematy, grupować treści, akcentować ważne komunikaty. Hashtagi to obecnie forma komunikacji, nie tylko wśród młodzieży, która ułatwia przetwarzanie informacji. Dzięki nim firmy mogą promować swoje produkty bądź usługi. Zachęcają użytkowników do interakcji, a także powielania haseł firmowych pod własnymi postami, budując w ten sposób świadomość marki.

Wykorzystanie hashtagów w social media i nie tylko

Obecnie hashtagi wykorzystywane są głównie na portalach społecznościowych. Jednak to rozwój technologii spopularyzował ten znak. Używane były i są obecnie również w innych dziedzinach jak np. w języku programowania czy programach do tworzenia grafiki.

Oprócz świata online, znaki te wraz z różnymi wyrażeniami widnieją na różnych produktach np. kubkach lub koszulkach, na reklamach outdoorowych czy też w innych formach reklamy drukowanej, niosąc ze sobą najczęściej przesłanie danej marki lub charakterystyczne hasło.

Według statystyk 75% użytkowników social media deklaruje, że korzysta z hashtagów na swoich profilach. Stosowane są przez osoby znane, celebrytów, polityków, lekarzy, piosenkarzy – przez każdego z nas. Wiemy, że to dzięki nim możemy trafić do szerszego grona odbiorców.

Hashtagi są wykorzystywane globalnie. Dzięki słowom zapisanym w różnych językach, wraz z tym znakiem, jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego człowieka niezależnie od narodowości.

Najczęściej hashtagi wykorzystywane są w serwisach takich jak:

 • Twitter
 • Instagram
 • Facebook
 • TikTok
 • Youtube

Najczęściej kojarzymy je zapewne z Instagramem, gdyż to właśnie tam możemy zauważyć największą liczbę użytych hashtagów (limit wynosi aż 30!). Na pozostałych portalach rekomendowana liczba hashtagów wynosi od 1 do 2.

Pamiętaj, że obecnie coraz częściej liczy się jakość wykorzystanych hashtagów, a nie ich ilość. Wyszukuj niszowe hashtagi, by Twój post nie zgubił się wśród tysięcy innych, podobnych do niego.

Jak tworzyć hashtagi?

Pewnie pomyślisz: “co to za problem stworzyć hashtag”? Nie jest to trudne jeśli np. hashtagiem opisujemy to, co widzimy na zdjęciu, bądź chcemy nim przekazać jakiś komunikat.

Przede wszystkim używane są popularne hashtagi czyli takie, które są często wyszukiwane. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców potencjalnie zainteresowanych ofertą firmy.

Jak stworzyć unikatowy hashtag, który rozpromuje Twoją markę? Postaw na kilka poniższych zasad:

 • Kreatywność – wymyślaj hashtagi unikatowe jednak proste do zapamiętania!
 • Precyzyjność – zamiast ogólnych hashtagów typu #sklep spróbuj doprecyzować charakter Twojej działalności np.: #sklepzedrowążywnością!
 • Konsekwencja – wybrany hashtag stosuj przy każdym poście!
 • Umiar – mniej znaczy więcej! Jeśli zastosujesz zbyt wiele hashtagów, może to zniechęcić użytkownika do zapoznania się z nimi bądź zostanie uznane za spam.

Jeśli działasz na rynku polskim, to nie unikaj polskich znaków. Pamiętaj, że zawsze możesz zastosować dwa hashtagi, które jeszcze bardziej pomogą rozpromować Twoją markę np.: #sklepzbizuteriakrakow oraz #sklepzbiżuteriąkraków .

Wymyślaj oryginalne hashtagi, jednak pamiętaj, że nazwy trudne bądź długie mogą być rzadko wyszukiwane przez użytkowników.

Nie dodawaj spacji między wyrazami – właśnie to czyni hashtag takim niezwykłym. Obserwuj social media, trzymaj rękę na pulsie i sprawdzaj, które hashtagi okażą się Twoim strzałem w dziesiątkę!

Pomocne narzędzia

Z których narzędzi skorzystać, by znaleźć najpopularniejsze hashtagi?

 • Brand24 – Tutaj możesz monitorować hashtagi. Znajdziesz te najbardziej popularne i te, które wyszukiwane są zdecydowanie rzadziej. Statystyki będa przedstawione w postaci danych liczbowych.
 • TagFinder – Generator hashtagów, który wskaże Ci najpopularniejsze wyrażenia i umożliwi w łatwy sposób skopiowanie ich. W odróżnieniu od Brand24 nie wskaże on jednak dokładnych danych liczbowych.

To tylko dwa przykłady narzędzi, które pomogą Ci w wyszukiwania hashtagów. W sieci istnieje mnóstwo aplikacji, które ułatwiają dobranie indywidualnych i dopasowanych do Twoich potrzeb hashtagów.

Jak monitorować skuteczność hashtagów?

Wiemy już, jak tworzyć hashtagi. Wiemy też, gdzie możemy ich używać i w jakim celu. Pozostało odpowiedzieć na pytanie: jak monitorować, czy nasz oryginalny hashtag jest skuteczny?

Dzięki obserwowaniu konkretnych danych jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy cel naszej strategii marketingowej został osiągnięty i czy promowanie naszej marki przynosi oczekiwane rezultaty. Monitorując hashtagi możemy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

Ile razy w sieci lub wybranym serwisie użyto stworzonego przez Ciebie lub firmę hashtagu?
Jaki jest zasięg hashtagu? Czy używano go tylko w jednym serwisie czy może już jest popularny na różnych stronach?
Czy użycie Twojego hashtagu miało charakter pozytywny czy negatywny?

Hashtagi w marketingu internetowym

Hashtag to nieodłączny element strategii marketingowej firm, pragnących rozwijać się w świecie online. Budują one świadomość marki, pozwalają sprawdzać efekty przeprowadzonej kampanii, a także są źródłem wiedzy o najnowszych trendach.

Dzięki hashtagom możesz zwiększać zasięg postów i rozpromować swoją markę. Używając “#” dajemy sygnał naszym odbiorców, że firma jest nowoczesna i nadąża za trendami. Pamiętaj jednak, że hashtagi to taka “kropka nad i”. Ważna jest również treść posta i cały content. Dopiero zastosowanie wszystkich tych elementów (odpowiednie zdjęcie, przemyślana treść, zastosowanie hashtagów) stworzy spójną całość.

Trzymam kciuki, by Twój hashtag był popularny w sieci i poza nią. Powodzenia!

Źródło tekstu: https://seo4.net/blog/content-marketing/hashtag-czym-jest-do-czego-sluzy-gdzie-go-uzywac-i-jak-monitorowac-skutecznosc/