Korekta powiek górnych to często kwestia zdrowia nie estetyki

Plastyka powiek to rozwiązanie dla tych, którzy odczuwają silny dyskomfort z powodu ich opadania. Tkanka powiek jest bardzo cienka, dlatego też całkiem szybko podlega procesom starzenia, traci z biegiem lat elastynę oraz kolagen, co powoduje jej zwiotczenie. Niemniej jednak opadające powieki nie są problemem jedynie osób starszych. Częstokroć na tę niedyspozycję z przyczyn genetycznych cierpią także ludzie w młodym wieku.

Kiedy korekta powiek górnych jest potrzebna?

Proces starzenia się tkanek jest nieuchronny i obecnie medycyna nie znajduje się jeszcze na etapie, który pozwoliłby go całkiem wstrzymać. Opadające powieki są wobec tego typowym efektem utraty przez skórę elastyczności. Zazwyczaj opadające powieki są wyłącznie problemem estetycznym, gdyż przyczynia się do tego, iż twarz wygląda na niezmiernie strudzoną. Aczkolwiek liczni pacjenci decydują się na podniesienie z powodów leczniczych – opadające powieki być przyczyną głębokiego zmęczenia oczu, poważnego zawężenia pola widzenia bądź powracającego bólu głowy. Może to zatem zauważalny wpływ na nasze życie, poprzez utrudnianie codziennych czynności, jak kierowanie autem czy czytanie.

Kto może zakwalifikować się do zabiegu korekty powieki górnej?

Plastyka powiek polega na wykonaniu nacięcia skóry w naturalnym załamaniu i pozbyciu się niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W razie potrzeby wycina się również nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zaszywane jest cienkimi szwami, dzięki czemu po wygojeniu blizna po nacięciu będzie niezauważalna. Sam zabieg blefaroplastyki trwa przeważnie mniej więcej godzinę i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez niedługi okres czasu występuje obrzęk oczu, czasami pacjent doświadcza także swędzenia powiek, aczkolwiek najczęściej już po blisko 2 tygodniach pacjenci wracają do pełnej aktywności.

Nie każdy może poddać się zabiegowi plastyki powieki górnej, w związku z tym najpierw potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Wśród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się między innymi zaburzenia gojenia się ran, choroby nowotworowe czy nadczynność tarczycy. Blefaroplastyki nie wykonuje się również u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.