Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Zajrzyj tutaj, jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości na temat systemu rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT – przyśpiesza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest więc głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i masa innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC znanych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]