Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie kontrahentów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to również doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O jakich rzeczach muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ten sposób pozyskania środków? Jak uniknąć ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zwykle kojarzony jest przede wszystkim z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem różnych rodzajów usług, a wykup długów będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli spółki. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce rzutują przepisy prawa cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Faktoring dla firm – jak wybrać ofertę?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy naprawdę różne. By uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą być poważne straty, musimy starannie przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wtedy odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, ale może okazać się, że dzięki niemu unikniemy podpisania nieopłacalnej umowy.