Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Uzyskaj więcej informacji o e-fakturze.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym przeniesieniem pól faktur

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, jednakże dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają jednolitą strukturę obojętnie których programów księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwalnia z wymogu przekazywania pliku JPK_FA

Każdy właściciel firmy stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA, szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]