Zajęcia na basenie – nauka pływania dla dzieci

Rodzice pragną dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zacząć wspomaganie rozwoju malucha możliwie jak najwcześniej. Doskonale ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci staje się z roku na rok popularniejsza. Ale czy przynosi to jakieś korzyści? Od jakiego wieku można z pociechą rozpocząć zajęcia na basenie? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – w jakim wieku ją zacząć?

Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w większości wielkich miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Łódź, można zacząć już od 3-ego miesiąca życia pociechy. Konieczne jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie porady pediatry, który powinien potwierdzić, że w przypadku danego malucha nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko doskonałą zabawę dla niemowlaka, ale również wspiera jego prawidłowy rozwój. Zajęcia na basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy, stymulują także rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą niemowlęta świadomości swojego ciała. Efektywnie odciążają także układ szkieletowy, co w późniejszym czasie ma duże znaczenie przy nauce raczkowania i chodzenia. Ponadto pływanie wyostrza spostrzegawczość oraz celowość ruchów, ponieważ podczas ćwiczeń animowane są przeróżne gry, które pozytywnie wpływają na koordynację oko-ręka. Może to być chociażby łapanie piłeczki unoszącej się na wodzie. Zajęcia, które prowadzone są w grupie równolatków to też korzystny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny malucha. Natomiast pływanie z rodzicami umacnia więź emocjonalną, pomaga budować zaufanie oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Nauka pływania dla dzieci – liczy się wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie na pewno bezpieczna i efektywna tylko wówczas, gdy będzie odbywała się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Warunkiem jest posiadanie przez nich stosownych certyfikatów umożliwiających prowadzenie ćwiczeń ruchowych w wodzie z maluchami.