Technologia POD a wczesne diagnozowanie raka piersi

Skieruj się tu po więcej informacji o gęstych piersiach.

Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u przeszło miliona kobiet na całym świecie. W ogromnym procencie casusów ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest zbyt późno, co znacznie podnosi niebezpieczeństwo przerzutów na inne narządy (np. układ kostnylub wątrobę), a także zgonu. Mimo, iż od dekad prowadzone są liczne kampanie mające na celu propagowanie cyklicznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, wciąż na tę chorobę umiera rok w rok setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.

Gęste piersi a problemy z diagnozowaniem raka piersi

Jedną z przyczyn problemów z diagnostyką nowotworu piersi we wczesnej fazie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Cechują się one tym, iż przeważa w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest o wiele bardziej skomplikowane – zmiany w tkance nie są zauważalne, bo zarówno gruczoły, jak i guzzmiany nowotworowe, znakowane są na wynikach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany trudno również poczuć w podczas badania palpacyjnego. Statystyki są zatem nieubłagane – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich często w później fazie rozwoju, co poważnie redukuje szanse skutecznego leczenia.

Komfortowe i ekspresowe diagnozowanie raka piersi – o urządzeniu AILIS

AILIS – polski start-up technologiczno-medyczny – zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – nawet te najmniejsze – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi zastosowany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i wczesnemu rozpoznaniu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona ogromny potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia trwa zaledwie 4 minuty i odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, co daje kobietom całkowity komfort. W rozwiązaniu proponowanym przez AILIS rezultaty badania analizuje sztuczna inteligencja. Radiolog bada tylko przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na duże prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu opracowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi.

Nasze dane:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków