Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Jeżeli interesujesz się biopsją fuzyjną w Krakowie, koniecznie skieruj się tu.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci i rozmiaru do włoskiego orzecha. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak istotne jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany rakowe. Warto zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Trudności oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby natomiast mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który najczęściej trwa ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, stąd cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca i alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]