Ortokorekcja – niechirurgiczna metoda na krótkowzroczność

Ortokorekcja - uzupełnij swoją wiedzę!

Czy da się uniknąć noszenia szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Tak, bowiem przy niewielkiej wadzie wzroku okulary mogą być zbyteczne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowej korekcji krótkowzroczności

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm są kłopotliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, ale mnóstwo osób nie decyduje się na taki zabieg z obawy przed ingerencją lasera bądź po prostu z powodu braku pieniędzy. Nie znaczy to jednakże, że są one na zawsze skazane na zakładanie okularów i obserwowanie stopniowego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zablokować jej rozwój poprzez ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, a – co najważniejsze – skuteczną metodę polegającą na korekcji kształtu rogówki w czasie snu. Jak to możliwe? W czasie, gdy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, poprawiając jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie i w ten sposób usuwają przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest dostrzegalny nierzadko już po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Należy jednakże podkreślić, iż nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy regularnym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, ścisłym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do powikłań. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalne – po rezygnacji z zakładania ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swojego pierwotnego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u dzieci?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka osoby w różnym wieku, także kilkulatków. Na szczęście soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Należy jednakże pamiętać, że użycie z ortosoczewek jest niemożliwe przy wadzie większej niż -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, dlatego soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po skrupulatnym badaniu wzroku oraz sporządzeniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to między innymi uraz gałki ocznej czy choroby autoimmunologiczne.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]