Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jesienne wahania temperatur negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Na ogół męczy nas nieżyt nosa, kaszel oraz podrażnione gardło. Żeby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku rad, które pomagają chronić organizm przed chorobą. Poznajmy kilka z nich.

Rozgrzewająca kąpiel i herbata z plastrem cytryny

Wirusy atakują nasz organizm przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o mniej więcej 2 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącego prysznica bądź herbaty. Do herbaty można dołożyć plaster pomarańczy lub cytryny, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest również bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. Żeby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego lub szałwiowego, co dodatkowo wpłynie zbawiennie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Niezastąpione syropy z cebuli i czosnku

Źródłem wielu witamin są też cebula oraz czosnek. Na ich bazie przygotowuje się tradycyjne mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop powinno się spożywać co kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o właściwościach bakteriobójczych. W tym celu należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę też należy pić kilka razy w ciągu dnia.

Jak powstrzymać drapanie w gardle?

Gdy nasila się uczucie drapania w gardle, warto sprawdzić mieszankę miodu, masła i mleka. Świetnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się mieć na uwadze, żeby mleko nie było wrzące, ponieważ osłabi to dobroczynne oddziaływanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie naparu z szałwii.

Dlaczego należy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, że pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy nie mijają to powinno się skorzystać z pomocy internisty.