Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.