Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Na voigtklinikaoka.pl odnajdziesz więcej informacji o leczeniu stożka rogówki.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną innych chorób oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma dużo receptorów bólowych, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się również na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Szczęśliwie dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest adiustowana z użyciem soczewek kontaktowych lub okularów, z czasem natomiast niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – różne procedury

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najefektywniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie niezborności lub miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]