Związkiem chemicznym koniecznym do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka jest sól. Jakie własności ma sól kłodawska czy sól himalajska? Czemu warto stosować je w gastronomii? Sól himalajska – jakich pierwiastków dostarcza? Sól kuchenna to jedna z najważniejszych przypraw, która znakomicie wzbogaca smak jedzenia. Chociaż nadmierne użycie soli może mieć niepożądane oddziaływanie na nasze samopoczucie, to jej rozsądne dawki (w granicach 6 gramów w ciągu 24 godzin) są potrzebne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Sól zaopatruje nas…
WięcejDbanie o zdrowie
Zakwasy czy DOMS? Jak rozpoznać i złagodzić ból po treningu?
Intensywny wysiłek fizyczny często wiąże się z bólem potreningowym. Wiele osób uprawiających sport tkwi w przeświadczeniu, że bez bólu nie ma efektów. Czy na pewno tak powinno być? Z czego wynika bolesność po treningu i jak odróżnić, czy to objaw zakwasów czy DOMS? Wyjaśniamy. Czym są zakwasy? Potoczne “zakwasy” to ból mięśniowy, który pojawia się jeszcze na treningu lub zaraz po jego zakończeniu. Ból ten związany jest z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej i procesem fermentacji mlekowej….
WięcejBól kolana po bieganiu lub podczas biegania – o czym może świadczyć?
Ból nóg po bieganiu dla wielu osób jest źródłem satysfakcji i dowodem na wykonanie solidnego treningu. Jeśli jednak nie są to zmęczone mięśnie, ale ból w obrębie stawów kolanowych, to koniecznie trzeba mu się przyjrzeć i poszukać przyczyn. Wyjaśniamy, które urazy najczęściej powodują ból kolana podczas lub po bieganiu. Ból kolana a bieganie Niestety bieganie należy do sportów mocno obciążających stawy kolanowe, dlatego kontuzje kolan zdarzają się w nim stosunkowo często. By ich uniknąć, warto…
WięcejPołożnik – zadbaj o swój poród
Jakie są obowiązki położnika? Położnik to specjalista dbający o prawidłowy rozwój ciąży kobiety. Jego zadania obejmują m.in. leczenie oraz wykrywanie prawdopodobnych patologii ciąży. Położnictwo jest dziedziną medycyny nierozerwalną z ginekologią, czego skutkiem jest fakt, że często jeden profesjonalista jest i położnikiem i ginekologiem.Ważne jest, aby nie mylić zawodu położnika z położną, gdyż zadania tych osób są od zawsze zupełnie odmienne. W momencie gdy położnik zajmuje się głównie zakłóceniami w trakcie ciąży, położna ma za zadanie…
WięcejMasz problemy rodzinne? Terapia małżeńska może Ci pomóc
Każda para może przechodzić różnorodne problemy. Całe szczęście obecnie można się z nimi uporać wyjątkowo skutecznie. Idealnym rozwiązaniem okazuje się być terapia małżeńska prowadzona przez terapeutę mającego niezbędne doświadczenie oraz kwalifikacje. Terapia małżeńska – w jakich trudnościach może być pomocna? Do psychoterapeuty udają się pary borykające się z przeróżnymi kłopotami. Specjalista pomaga pokonać trudności mające związek z niewiernością jednego z małżonków, a także pomoże w razie uzależnienia, jednak tutaj często niezbędne będzie także specjalistyczne leczenie…
WięcejLekkie i kompaktowe domowe urządzenie do drenażu limfatycznego
Presoterapia to technika masażu, której intencją jest poprawa cyrkulacji chłonki w organizmie. Masaż manualny opracował duński fizjoterapeuta blisko wiek temu – to zestaw najrozmaitszych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów czerpiących oraz okrężnych, których siłę i częstotliwość fizjoterapeuta dostosowuje indywidualnie do miejsca ucisku, jak i stanu zdrowia pacjenta. Maszyna do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez udziału fizjoterapeuty W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów często używane są maszyny do drenażu limfatycznego, które symulują masaż wykonywany ręcznie. Taki…
WięcejNajpopularniejsze soki z kiszonych warzyw
Od stuleci w polskiej tradycyjnej kuchni wykorzystuje się kiszonki. Od kilku lat jednakże często wspomina się też ogromne właściwości zdrowotne soków z kwaszonych warzyw, zwłaszcza z buraków i kapusty. To wręcz tzw. superfood, który dzisiaj często widoczny jest na półkach sklepowych w alejkach z przetworami. Obniża poziom choresterolu i działa bakteriobójczo – sok z kapusty kiszonej W dzieciństwie sok z kiszonej kapusty pił bodaj każdy z nas. Nasze babcie samodzielnie kwasiły kapustę na bazie przekazywanych…
WięcejPortal wiedzy o zdrowiu – jak racjonalnie z niego korzystać?
W sieci da się niezmiernie prosto wyszukać informacje na każdy temat. Internauci upodobali sobie w szczególności szukanie porad w Google odnośnie zagadnień medycznych, częstokroć nawet poprzedzając decyzję o konsultacji z lekarzem godzinami myszkowania w sieci z nadzieją na odnalezienie na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to właściwy model wykorzystywania informacji publikowanych na stronach o zdrowym stylu życia? Strona o zdrowiu i urodzie jako użyteczne źródło pomocnej wiedzy W gąszczu artykułów o zdrowiu,…
WięcejNie tylko przeszczep włosów – o zabiegu mikropigmentacji skóry głowy
Wypadanie włosów spowodowane jest wieloma czynnikami i może ujawnić się na rozmaitych sferach ciała. Aczkolwiek gdy łysienie dotyka skóry głowy, czyli miejsca które stale jest widoczne i które nie da się prosto schować przed wzrokiem osób postronnych, może to niekorzystnie wpłynąć na percepcja swojego ciała i obniżyć samoocenę. Co powoduje utratę włosów?Najczęstsze powody łysienia Włosy tracimy regularnie. Dziennie wypada ich średnio sto sztuk i jest to ilość, do której z reguły nie przywiązujemy większej wagi….
WięcejRadiofrekwencja – zalety zabiegu, efekty i polecane urządzenia
Radiofrekwencja RF to nowoczesne zabiegi wykorzystywane zarówno przez fizjoterapeutów, jak i przez kosmetologów. Dzięki biostymulacyjnemu działaniu ta metoda znalazła wiele zastosowań. Jakich? Czy radiofrekwencja działa i jakich efektów można się spodziewać? O tym w przeczytasz artykule. Czym jest radiofrekwencja? Radiofrekwencja to zabiegi, wykorzystujące fale radiowe wysokiej częstotliwości w połączeniu z elektrodami, nazywane też terapią TECAR (Transfer Energy Capacitive Resistive – transfer elektryczny pojemnościowy i rezystywny) lub diatermią długofalową. Duża dawka energii dostarczana do tkanek przyspiesza…
Więcej