Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory, odwiedź tę stronę.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas inżynierów

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w wielu użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, więc zawsze występuje pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą również inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń, jak również do długiego albo krótkiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Zastosowanie oraz warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne typy silników (DC, BLDC, AC oraz bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, mieszadła albo podnośniki. Duże spektrum typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości sprawiła, że liczbę realnych kombinacji, jakie dzisiaj oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]