Pomiar wilgotności – precyzyjna aparatura przemysłowa

Jakość wielu substancji jest uzależniona od poziomu ich wilgotności. Zbyt duża zawartość wody może przyczynić się do utraty ich charakterystycznych cech, a niekiedy nawet uczynić je bezużytecznymi. Pomiar wilgotności szczególnie istotny okazuje się w przemyśle chemicznym, spożywczym, drzewnym, energetycznym, jak również przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób prowadzi się go w fabrykach, gdzie wszelkie procesy są wysoce zautomatyzowane? Jaka instrumenty pozwalają na monitorowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności – gdzie jest stosowany?

Pomiar wilgotności jest jedną z kluczowych faz procesu wytwarzania i magazynowania rozmaitych dóbr. Pośród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (takie jak cukier, soda oczyszczona czy płatki ziemniaczane), jak i te przeznaczone dla sektora budowlanego (między innymi piasek, gips lub glina) oraz chemiczne (choćby proszki do prania i do czyszczenia powierzchni sanitarnych). Poza tym czujnik wilgotności jest stosowany w przemyśle drzewnym, a także w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Urządzenie do pomiaru wilgotności – jak to działa?

Urządzenie do pomiaru wilgotności dostępne jest w dwóch odmianach. Jedna z nich wykorzystuje fakt, że zdolność pochłaniania podczerwieni jest uzależniona od stopnia wilgotności. Czujniki wilgotności tego typu umożliwiają bezkontaktowy pomiar, co jest szczególnie istotne w przypadku produktów sypkich. Drugi typ to mierniki wilgotności działające na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od ilości wody. Takie mierniki umożliwiają przeprowadzenie pomiarów metodą kontaktową lub bezkontaktową.